Aniversarea centenară 1914-2014

BISERICA ORTODOXA ROMANA”BUNA VESTIRE”
ANIVERSAREA CENTENARA 1914-2014

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu se implinesc o suta de ani, pentru Mama Comunitatii Romane din Montreal, adica pentru Biserica noastra,, Buna Vestire’’. De o suta de ani, rasuna glasul fratilor romani, care au poposit pe aceste meleaguri, au impartasit limba si cultura romaneasca, cat mai ales ortodoxia noastra sfanta, aducand o mare contributie civilizatiei in care traim.

In jurul Bisericii noastre, au crescut toate generatiile de romani, credinciosi si preoti slujitori, vrednici de pomenire, prin exemplul dat, de fiecare dintre ei. Se cuvine sa ne aplecam capetele in fata stramosilor nostri, in fata jertfei si ostenelilor de un secol si sa promitem ca vom urma exempul lor. Aici, este Mama noastra, primitoarea si ocrotitoarea noastra, care s-a bucurat sau intristat, care a plans sau ras, dupa nevointa fiecaruia.

Pentru noi care venim si trecem, asa cum au trecut cei 100 de ani pentru comunitatea noastra, ramane un act istoric si spiritual, dar pentru Dumnezeu, care ramane in veci, asa cum spune psalmistul:,, caci 1000 de ani, inaintea fetei tale Doamne, sunt ca ziua de ieri, care a trecut’’-ramane un act in vesnicie.

DSC_0100

19 oct. 2014. Părintele paroh Liviu Alexandrescu primește, de la ÎnaltPrea Sfințitul Nathaniel hrisovul de ridicare a bisericii „Buna Vestire” la rangul de catedrală

Aniversarea centara ne da prilejul de rugaciune, de bucurie si de multumire Lui Dumnezeu, Maicii Sale si tututror Sfintilor, pentru binefacerile pe care le-am primit de la ei. Bucuria aniversarii, ne aduna pe toti laolalta, de la cel mic pana la cel mare, de la cei prezenti, pana la cei care nu mai sunt printre noi, ajungand pana la ziua inaugurarii-2014.
Aniversarea de 100 de ani a Bisericii noastre, marcheaza momentul istoric al inaintasilor nostri, care au venit in Canada si care au tinut flacara credintei ortodoxe aprinsa, au pastrat valorile si traditiile, pe care le avem noi astazi.
Idealul ctitorilor, membrilor si familiilor, atasate comunitatii romanesti, a fost de a ridica un Locas spre marirea Lui Dumnezeu, implinirea nevoilor spirituale si mai ales, spre a tine lumina ortodoxiei aprinsa, in aceasta lume in care traim, dupa cuvantul Domnului Hristos:,, Mergeti in toata lumea si propovaduiti Evanghelia la toata faptura”.
Aniversarea centenara din 19 octombrie 2014, va oferi posibilitatea de a aprecia trecutul, de a reflecta in prezent si de a anticipa viitorul in lumina valorilor lasate de inaintasii nostri.
Sarbatorirea aniversarii prin prezenta dumneavostra, va aduce o nota distinctiva, chiar si in randul comunitatilor in care traim, vom putea arata ca suntem mandri de valorile noastre si mai ales ca suntem romani.

Cu rugaciune si cu dragoste in Hristos Domnul,
Preot Liviu Alexandrescu