PROGRAM LITURGIC

Luna IUNIE


Vineri, 1 Iunie

Acatist – 19:00


Duminică, 3 Iunie

Duminica întâi după Rusalii (a Tuturor Sfinţilor)

Utrenia – 9:30
Sfânta Liturghie – 10:30


Vineri, 8 Iunie

Acatist – 19:00


Duminică, 10 Iunie

Duminica a 2-a după Rusalii (a Sfinţilor Români și Americani)

Utrenia – 9:30
Sfânta Liturghie – 10:30


Vineri, 15 Iunie

Acatist – 19:00


Duminică, 17 Iunie

Duminica a 3-a după Rusalii (Despre grijile vieţii)

Utrenia – 9:30
Sfânta Liturghie – 10:30


Vineri, 22 Iunie

Acatist – 19:00


Duminică, 24 Iunie

Duminica a 4-a după Rusalii(Vindecarea slugii sutaşului)
Naşterea Sf. Proroc Ioan Botezătorul

Utrenia – 9:30
Sfânta Liturghie – 10:30


Vineri, 29 Iunie

) Sfinții Apostoli Petru şi Pavel

Utrenia – 9:30
Sfânta Liturghie – 10:30


Luna MAI


Vineri, 4 Mai

Acatist – 19:00


Duminică, 6 Mai

Duminica a V-a după Paști (a Samarinencii)

Utrenia – 9:30
Sfânta Liturghie – 10:30


Vineri, 11 Mai

Acatist – 19:00
Spovedanie


Duminică, 13 Mai

Duminica a VI-a după Paști (a orbului din naștere)

Utrenia – 9:30
Sfânta Liturghie – 10:30


Miercuri, 16 Mai

Vecernie – 18:30
Spovedanie


Joi, 17 Mai

Înălțarea Domnului; Ziua Eroilor

Utrenia – 9:30
Sfânta Liturghie – 10:30


Vineri, 18 Mai

Acatist – 19:00
Spovedanie


Duminică, 20 Mai

Duminica a VII-a după Paști (a Sf. Părinți de la Sinodul I Ecumenic)

Utrenia – 9:30
Sfânta Liturghie – 10:30


Luni, 21 Mai

Sf. Împăraţi, întocmai cu Apostolii, Constantin şi mama sa Elena

Utrenia – 9:30
Sfânta Liturghie – 10:30


Vineri, 25 Mai

Acatist – 19:00
Spovedanie


Sâmbătă, 26 Mai

Sâmbăta morților – Moșii de vară

Utrenie – 9:00
Sfânta Liturghie – 10:00
Parastas

Vecernie – 18:30
Spovedanie


Duminică, 27 Mai

Pogorârea Sf. Duh (Cincizecimea sau Rusaliile)

Utrenia – 9:30
Sfânta Liturghie – 10:30

Vecernie – 18:00


Luni, 28 Mai

Sf. Treime

Utrenia – 9:30
Sfânta Liturghie – 10:30


Luna APRILIE


Duminică, 1 Aprilie

Intrarea Domnului în Ierusalim (Floriile)

Utrenia – 9:30
Sfânta Liturghie – 10:30


Luni, 2 Aprilie

Denie – 19:00
Spovedanie


Marți, 3 Aprilie

Denie – 19:00
Spovedanie


Miercuri, 4 Aprilie

Denie – 19:00
Spovedanie


Joi, 5 Aprilie

Spovedanie – 9:00
Liturghia Sfântului Vasile cel Mare – 10:00
Denia celor 12 Evanghelii – 19:00


Vineri, 6 Aprilie

Scoaterea Sfântului Epitaf – 15:00
Denia Prohodului Domnului – 19:00


Sâmbătă, 7 Aprilie

Spovedanie – 9:00
Sfânta Liturghie – 10:00


Duminică, 8 Aprilie

Învierea Domnului (Sfintele Paști) – 00:00 AM

Sfințirea coșurilor de Paști – 02:30 AM
A doua Înviere – 11:00 AM


Luni, 9 Aprilie

A doua zi de Paști

Utrenie – 9:00
Sfânta Liturghie – 10:00


Marți, 10 Aprilie

A treia zi de Paști

Utrenie – 9:00
Sfânta Liturghie – 10:00


Vineri, 13 Aprilie

Izvorul Tămăduirii

Utrenie – 9:00
Sfânta Liturghie – 10:00


Duminică, 15 Aprilie

Duminica a 2-a după Paști (a Sf. Apostol Toma)

Utrenia – 9:30
Sfânta Liturghie – 10:30


Duminică, 22 Aprilie

Duminica a 3-a după Paști (a Mironosițelor)

Utrenia – 9:30
Sfânta Liturghie – 10:30


Luni, 23 Aprilie

Sf. Mare Mc. Gheorghe, purtătorul de biruință

Utrenie – 9:00
Sfânta Liturghie – 10:00


Duminică, 29 Aprilie

Duminica a 4-a după Paști (Vindecarea slăbănogului)

Utrenia – 9:30
Sfânta Liturghie – 10:30


Luna MARTIE


Joi, 15 Martie

Acatist – 18:30
Spovedanie


Duminică, 18 Martie

Duminica a IV-a din Post (a Sfântului Ioan Scărarul)

Utrenia – 9:30
Sfânta Liturghie – 10:30


Miercuri, 21 Martie

Canonul cel Mare al Sf. Andrei Criteanul- 18:30
Spovedanie


Sâmbătă, 24 Martie

Utrenia – 9:30
Sfânta Liturghie – 10:30
Vecernie – 18:30


Duminică, 25 Martie

Duminica a V-a din Post
Bunavestire
(Hramul Catedralei)

Utrenia – 9:30
Sfânta Liturghie – 10:30
Banchetul de hram – 12:30


Miercuri, 28 Martie

Liturghia Darurilor Mai Inainte Sfințite- 18:30
Spovedanie


Vineri, 30 Martie

Sfântul Maslu – 18:30


Sâmbătă, 31 Martie

Sâmbăta lui Lazăr

Utrenia – 9:30
Sfânta Liturghie – 10:30
Pomenirea morților
Vecernie – 18:30